מה אתם יודעים על החלופות להליך הגירושין הרגיל? אפשר גם להיפרד בדרך חכמה ובמינימום נפגעים...
חלופות לגירושין - להיפרד בדרך חכמה ובמינימום נפגעים
x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
03-9239966 052-3676797
Hebrew

חלופות לגירושין - להיפרד בדרך חכמה ובמינימום נפגעים...

מרבית הזוגות טרם הגשת תביעת הגירושין, מנסים בכל זאת לשמור על היחסים ועל חיי הנישואין.

הסיבות נעות בין רצון כנה לחידוש הקשר הזוגי הבריא דרך ניסיון אחרון 'למען הילדים' ועד לחשש כבד מהליך הגירושין. אכן, לפני שמקבלים החלטה סופית, חשוב לדעת שלא הכול אבוד ויש חלופות לגירושין שאותן רצוי להכיר לפני שמחליטים להתעמת במסדרונות בית המשפט.

לשיחת התייעצות עם עורך דין חייג/י: 03-9239966

החלופות האפשרויות לגירושין

טיפול זוגי

החלופה הראשונה אליה פונים רוב הזוגות ששוקלים גירושין היא טיפול זוגי. טיפול זוגי נעשה על ידי מטפל מוסמך בפסיכולוגיה ומתמחה בטיפול בזוגות במשבר. מטרתו של הטיפול הזוגי היא להבין את שורש הבעיות בין בני הזוג, לעבוד על כישורי תקשורת בריאים, להביא לפשרות במערכת היחסים וללמד את בני הזוג לטפח את הזוגיות מחדש.

יתרונות: טיפול זוגי יורד לעומקן של מחלוקות, של נושאים כואבים וקשים, נוגע בכל תחומי הזוגיות.

חסרונות: מדובר בהליך לא קצר שדורש התעמקות רבה ואינו מתאים למי שגמלה בליבם ההחלטה לסיים את הקשר, ולמי שסיום הקשר נכפה עליו.

גישור בין בני זוג

גישור הוא הליך פשרה המתנהל לרוב במסגרת הגירושין ומטרתו שלא כמו טיפול זוגי, הינה להגיע לפשרה מעשית, אשר בסופה ינוסח הסכם כולל על ידי עורך דין מומחה, ואשר ייתר את הצורך בפניה לערכאות שיפוטיות. הליך זה מתאים לזוגות רבים שמחפשים פתרון שאינו כרוך בטיפול ארוך טווח. מדובר בטיפול קצר וזול שבסופו ניתן לשמור על יחסים טובים בין הצדדים.

יתרונות: הגישור הוא פרקטי, המטרה היא להגיע להסכם של פשרה, לרוב אין כניסה לתחום ה'למה' אלא התמקדות בעתיד וב'איך ממשיכים מכאן'. הליך קצר שעלויותיו נמוכות יחסית, ובסיומו ינסח העורך הדין אשר ערך את הגישור, את הסכם הגירושין הכולל את ההסכמות אליהן הגיעו הצדדים.

חסרונות: מצריך יכולת הידברות ולכן איננו מתאים לזוג שבסיס מערכת היחסים שלו ללא יכולת לשבת לשולחן המו"מ. כמו כן איננו מתאים לזוג שהפערים ביניהם לענין גובה מזונות, זהות ההורה המשמורן, אופן חלוקת הרכוש, הינם פערים משמעותיים.

הסכם שלום בית

במאמץ לשמור על התא המשפחתי ולנסות לפתור מחלוקות בפעם האחרונה ללא מעורבות בתי המשפט ובית הדין הרבני, זוגות יכולים לחתום על הסכם שלום בית.

ההסכם יכלול נושאים כגון בילוי זמן איכות יחד, נושאים הקשורים בטיפול וחינוך הילדים, חלוקת מטלות הבית ועוד. כמו כן, הסכם שלום בית מבטיח כי אף צד לא יגיש תביעה לגירושין במהלך הניסיון לשקם את חיי הנישואין ומונע את הלחץ הכרוך בכניסה למרוץ הסמכויות.

יתרונות: חוסם את מרוץ הסמכויות ובכך מפחית רבות מן החשש בנושא, מדובר בהסכם פשרה קונקרטי.

חסרונות: למרות העובדה שמדובר בהסכם לא ניתן לכפות אותו לחלוטין (למשל אפשר להכריח בעל לחזור לבית המשותף אך בכך לא יפתרו הבעיות), ללא נכונות אמתית לעבוד על הקשר ועל חיי הנישואין ההסכם לא ישנה דבר.

פרידה זמנית

אופציה נוספת עבור זוגות שרוצים לנסות ולשקם את הנישואין היא פרידה זמנית. לעיתים המרחק והניתוק, המגורים בנפרד והיעדר הקשר בין בני הזוג עשוי לחולל פלאים.

הפרידה הזמנית מעניקה לכל אחד מבני הזוג את האפשרות לשקול את התנהגותו, חששותיו לעתיד, ואת התנהלותו ללא המתח והלחץ היומיומי במערכת היחסים הסוערת.

גם פרידה זמנית יש לעגן בהסכם פרידה זמני אשר יבטיח את נשיאת הצדדים בהוצאות המשותפות, חלוקה של חובות, מטלות, הסדרי ראיה וכו.. גם כאן יש להיעזר בעו"ד מומחה אשר ינסח את ההסכם באופן שיגן על כל אחד מבני הזוג.

יתרונות: מעניק לבני הזוג זמן לחשוב, להירגע ולהעריך את בן/בת הזוג בהיעדרם.

חסרונות: במקרים מסוימים עשוי לגרום לתוצאה ההפוכה מן הרצוי, אחד מבני הזוג עשוי דווקא לאהוב את חיי הרווקות המחודשים להם 'זכה' לפתע.

לשיחת ייעוץ אישית עם עו"ד איילת שיים מור בנושא
חלופות אפשריות להליכי גירושין חייג/י: 03-9239966

תאריך: 11/11/2012 11:01