עורכת הדין איילת שיים מור מסייעת לגברים לפני, במהלך ולאחר הליכי גירושין...
זכויות וחובות של גבר גרוש - עו"ד איילת שיים מור
x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
03-9239966 052-3676797
Hebrew

זכויות וחובות של גבר גרוש

עיקר חובות הגבר לאחר הגירושין מתבטאים בתחום הרכוש, המזונות והדיור. מבחינת הרכוש, עבור זוגות שנישאו עד תאריך 1.1.1974 תחול חזקת השיתוף לפיה רכוש וכספים שנצברו במהלך הנישואין שייכים לבני הזוג באופן שווה מתוך הנחה שכל אחד תרם את חלקו למאמץ המשותף.

באופן זה גם אם הרכוש שתרם הגבר היה רב יותר מתוך הנחה שהכנסותיו הן לרוב גבוהות יותר, וגם אם רוב הרכוש נרשם על שמו, עדיין מחויב לכלל  לפיו החלוקה תהא שווה.

הלכת השיתוף היא חזקה הניתנת לסתירה אם יוכח כי הצדדים חיו תחת הפרדה רכושית, אז יעלה בידי הגבר להותיר את רכושו הרשום על שמו, אותו צבר, בידיו, מבלי לחלוק אותו עם האישה.

חייג לשיחה אישית עם עו"ד איילת שיים מור: 03-9239966

על זוגות שנישאו לאחר שנת 1974 חל חוק יחסי ממון הקובע שכל אחד מהצדדים זכאי למחצית שוויים של כלל הנכסים שנצברו, ולמעשה מציב את התנאים לחלוקת רכוש.

נושא המזונות והדיור מתבטא בחוק באופן שעד הגיעם של הילדים לגיל 15 נושא האב לבדו בכלכלת ילדיו עבור צרכיהם ההכרחיים הכוללים מזון, ביגוד והנעלה וחלק מהוצאות החינוך והדיור.

הדבר מתבטא בתשלום מזונות חודשי לאם, כאשר בקביעת הסכום קיימת קדימות לצרכי הילדים ולא למצבו הכלכלי של האב. באופן זה, אב שמשכורתו לא מספיקה לתשלום מזונות יחויב למכור נכסיו, ולמצות את כושר ההשתכרות שלו עד תום, על מנת לעמוד בתשלום.

בקביעת גובה תשלום המזונות לוקח בית המשפט בחשבון גם את הוצאות האחזקה והדיור הכוללות השתתפות בדמי השכירות ולעיתים אף המשכנתא, חשבונות הארנונה והמים, הגז הטלפון ולעיתים הכבלים והאינטרנט. הוצאות אלו מכונות 'הוצאות מדור' ומחושבות לפי מספר הילדים.

עניין נוסף הוא העתקת מקום המגורים באופן עקרוני לכל אחד מן ההורים זכות להתגורר בכל אזור שיבחר כך שגם אם הילדים נמצאים בחזקת האם, אין בסמכותה להגביל את האב בבחירת מקום מגוריו.

עם זאת, עליו לקחת בחשבון כי מגורים מרוחקים מן האם עלולים להוות עילה לקביעת הסדרי הראיה כך שזמניו המשותפים עם הילדים ישונו או יצומצמו.

ליחצו כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי אישי בענייני משפחה וגירושין

גבר אחרי גירושין: לא רק חובות!

למרות הדעה הרווחת שרוב החובות לאחר הגירושין מוטלות על כתפי הגבר, יש באפשרותו לזכות בלא מעט זכויות. הדבר תלוי אמנם במקרה ולא מעט גם בעורך הדין המייצג, אך בהחלט שווה להתאמץ ולצבור זכויות לאחר גירושין.

הסדרי ראיה – אותם זמנים בהם שוהים הילדים במחיצת האב אם אינו משמורן, נחשבים לזכות הניתנת לאב. למעשה אב שאיננו מסוגל לעמוד בהסדרי ראיה, ומפר אותם מפעם לפעם על פי צרכיו ומגבלותיו, במרבית הפעמים יצליח לחמוק מלתת דין וחשבון על מעשיו.זכויות וחובות של גבר לאחר גירושין

בנוסף, למרות שקיימת העדפה במתן המשמורת לאם עד הגיע הילדים לגיל 6 ואף לאחר מכן, במצבים מסוימים יקבל האב את הזכות להיות הורה משמורן.

על כך מעידות פסיקות במקרים בהם האישה נפטרה, או שנמצאו ליקויים בתפקודה כאם, או שפגעה בטובת הילד.

>>> הפורום לדיני משפחה וגירושין <<<

משרדינו מתמחה בייצוג גברים, ובאמתחתא של עו"ד איילת שיים מור הצלחות רבות במסגרת פסקי דין בהם זכה האב המיוצג על ידינו במשמורת על הקטינים, ובמקרים מסויימים על קטינים שגילם נמוך מ-6 זאת על אף חזקת הגיל הרך הנהוגה.

מאחר שטובת הילד כוללת הגינות ושמירה על הסדרי ראיה, במקרה בו האם מפירה הסדרי ראיה, רשאי האב לפנות לפקידת הסעד או למשטרה על מנת שתטופל.

בכל מקרה אב שאינו משמורן רשאי לנסות לשנות את פסק הדין בנושא המשמורת והסדרי הראיה. דוגמה לכך היא האפשרות לבקש חלוקה שוויונית של המשמורת, ועל כך מעידים פסקי דין רבים במסגרתם אושרה משמורת משותפת למרות התנגדות האם.

קיראו בהרחבה בנושא: מסוגלות הורית

גם בעניין חינוך הילדים מוענקת לאב הזכות להיות אפוטרופוס שווה במעורבות ובקבלת ההחלטות. על פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, יש לקבל הסכמה מפורשת של שני ההורים, גם אם הם גרושים, לגבי החלטות חינוכיות ולימודיות.

מכאן שגם אם פסק הדין מעניק את המשמורת לאם, עדיין נחשב האב כאפוטרופוס טבעי. באופן זה, מחויב בית הספר לנהוג בשני ההורים באופן שוויוני, וזכות האב לקבל, בדומה לאם, דיווח בנוגע להתנהגות הילד והישגיו, זימון לאסיפות הורים וליום ההיכרות כאשר הילדים עולים לכיתה א'. כמו כן לילד תימסרנה שתי תעודות – אחת לחתימת כל הורה.

זכות זו מתקשרת לזכות רישום כתובת שנייה במשרד הפנים. החל מיוני 2012 ההורה שאינו משמורן, בדרך כלל האב, זכאי לרשום את כתובתו במשרד הפנים על מנת לקבל טפסים הקשורים לילד כמו רישום ושיבוץ לגנים ואישור על תשלומי קצבאות ומענק לימודים מביטוח לאומי.

זכות נוספת המוענקת לאב היא קבלת כרטיס עבור הילד מקופת החולים המבטחת, כך שגם הוא יוכל להתעדכן לגבי מצב הילד ואף לקחתו לרופא במידת הצורך כאשר הילד נמצא אצלו.    
     
בענין הרכושי לאב קיים יתרון ממשי, אם החליט להתגרש, ובתנאי שענין הרכוש ידון בפני בית הדין הרבני, שם לגברים יתרון דיוני ומהותי, על אף שהדיינים כפופים לחוקים הנהוגים.

כמובן שאין באמור המלצה לפתוח בהליך במסגרת בית דין רבני, ובכל מקרה יש להתייעץ עם עו"ד גירושין מומחה, שכן כל תיק הינו בעל נתונים ועובדות שונות, על פיהן נבחנת האסטרטגיה המומלצת לניהול המשבר.

יש לך שאלות לגבי זכויות וחובות של גבר לאחר הגירושין?
חייג לשיחה אישית עם עו"ד איילת שיים מור: 03-9239966

תאריך: 01/01/2013 14:45   
קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
זכויות גברים בזמן סכסוך זוגי - גם במקרים שבהם פרץ סכסוך בין הבעל לאישה, חשוב לדעת כי פעולות חד צדדיות של האישה אינן סוף דבר. בוא לקרוא על זכויות גבר במקרה של סכסוך זוגי...
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור