בית הדין הרבני - סמכויות בתי הדין הרבניים בישראל לפי דין תורה. ליחצו כאן לפרטים...
בית הדין הרבני - סמכויות בתי הדין הרבניים בישראל לפי דין תורה
x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
03-9239966 052-3676797
Hebrew

בית הדין הרבני בישראל - מדריך למתגרש/ת

בית הדין הרבני מוגדר בחוק כחלק ממערכת המשפט בישראל, בו הפסיקה מתבצעת לפי ההלכה והמשפט העבריים. השופטים בבית הדין מכונים דיינים והרכבם מונה לרוב שלושה דיינים. ישנה אפשרות גם לדיין אחד, במקרה שקיימת הסכמה של שני הצדדים הבאים בשערי בית הדין לקבל החלטות מפי דן יחיד.

הגוף האחראי על בתי הדין הרבניים הוא מועצת הרבנות הראשית והדיינים ממונים על ידי ועדת מנויים שבראשה עומד שר המשפטים.

לשיחה אישית עם עורך דין חייג/י: 03-9239966

לפי חוק שיפוט בתי הדין הרבניים תשי"ג (1953), לבתי הדין סמכות בלעדית בנושאי נישואין וגירושין של יהודים בישראל; בני זוג יהודיים המעוניינים בנישואין או גירושין חייבים לערוך את אלו בבית הדין הרבני על פי דין תורה.

עורכת הדין איילת שיים מור מייצגת גברים ונשים, בהליכים בפני ביד"ר, מזה שנים רבות ובהצלחה מרובה. אנו מציעים גם לך לפנות אלינו ולקבל את הייצוג המשפטי הטוב ביותר בכל הנוגע לענייני משפחה וגירושין, בכל ערכאה ובכל בתי הדין הרבניים בישראל.

סמכויות בית הדין הרבני לפי דין תורה

כאשר מוגשת תביעת גירושין לבית הדין ניתן לכרוך בה עניינים הנלווים לתביעה כמו חלוקת רכוש ומזונות, משמורת והסדרי ראיה. פעולה זו מכונה 'כריכה', אולם ניתן לבצעה רק בתנאי שהתביעה הוגשה לבית הדין הרבני טרם הגשת תביעה על ידי הצד השני בבית המשפט לענייני משפחה שהוא בעל סמכות מקבילה לדון בנושאים אלו. כמו כן על הכריכה להיות כנה ובתום לב על מנת שבד"ר ירכוש סמכות לדון בנושאים הכרוכים.

קיראו בהרחבה על: מירוץ הסמכויות בשיטת המשפט שלנו

לבית הדין הרבני סמכויות נוספות בתחום דיני אישות כגון קביעת מעמד אישי, הצהרת דתיות, גיור והקדשות;

תהליך הגיור מתחיל אמנם ברישום לקורס באחד מאולפני הגיור, אך לאחר הרשום מתאם האולפן את פתיחת התיק בבית הדין לגיור ולאחר כחודשיים מתחילת הקורס מתקיימת פגישה בבית הדין הכוללת פתיחת תיק וראיון עם הרבנים.

בהמשך נערכת פגישה עם רכז המחוז (בישראל ארבעה מחוזות בהם ממוקמים בתי דין לגיור) הבודק את מוכנות המתגייר לתום התהליך, וכחודש לאחר סיום הקורס, שעשוי להימשך בין חמישה לשישה, עשרה חודשים - תלוי במסלול, יפגש המתגייר עם בית הדין למעמד השלמת הגיור. טקס הכולל עמידה בפני בית הדין, מילה לגברים, טבילה במי המקווה וקבלת המצוות.

ההקדשות הן נכסים שהוקדשו למטרות דתיות או כאלו המיועדים למצווה כמו צדקה לעניים, תלמוד תורה, בתי חולים ובתי עלמין. תפקיד בית הדין במקרה זה לדאוג לשמירה על הנכסים ופיתוחם, למנות אפוטרופוס אשר ינהל את ההקדש ולהשגיח שההקדשים לא ימכרו או ישועבדו. פעולות אלו טעונות אישור של בית הדין הרבני ותעשנה רק אם הן מגשימות את מטרות ההקדש.

עד שנת 2006 היה ביהד"ר בעל סמכות לפסוק בנושאים ממוניים, אולם בשנה זו קבעה פסיקת בג"צ כי בית הדין בשבתו כבורר בענייני ממון אינו מתמקד בתפקידו המרכזי ומאז אין בית הדין משמש כבורר גם אם שני הצדדים מסכימים לכך.

בעבר הייתה לבית הדין גם סמכות שיפוט בנוגע לילדי הורים שמתגרשים, אך עם השנים הלכו ועברו הדיונים בנושא לבית המשפט לענייני משפחה.

ביהד"ר הקרוב למקום מגוריך...

לבתי הדין הרבניים ייצוג בכל רחבי הארץ; בנוסף לשנים עשר בתי דין רבניים אזוריים קיים גם בית דין מיוחד לענייני גיור ובית הדין הרבני הגדול בירושלים אשר בנשיאותו יושב אחד משני הרבנים הראשיים. החל מ-2003 נשיא בית הדין הגדול הוא הרב שלמה משה עמאר. לערכאה זו מוגשים בין היתר ערעורים ופסקי דין של בתי הדין הרבניים האיזוריים.

בתי הדין האזוריים ממוקמים בצפת, טבריה, חיפה ונתניה,  אריאל, פתח-תקווה, תל-אביב רחובות וירושלים, אשדוד, אשקלון ובאר שבע.

יש לך שאלות לגבי סמכויות בתי הדין הרבניים בישראל? רוצה לשוחח עם עורך דין?
לקבלת יעוץ וסיוע אישי מעורכת הדין איילת שיים מור חייג/י: 03-9239966

תאריך: 12/11/2012 09:08   
קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
רשימת בתי הדין הרבניים ברחבי ישראל - מחפש את ביהד"ר באזור מגוריך? אספנו עבורך את הכתובות והפרטים המלאים ליצירת קשר...
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור