עו"ד איילת שיים מור דואגת לזכויות שלך במהלך הגירושין ואחריהם... להמשך קריאה לחצי כאן
זכויות וחובות של אישה גרושה בסיוע עו"ד איילת שיים מור
x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
03-9239966 052-3676797
Hebrew

זכויות וחובות של אישה גרושה

זכויות של אישה גרושה וחובותיה מתבטאים במספר תחומים. לפי החוק קיימות זכויות של אישה גרושה שהיא אם, לקבל מן האב תשלום מזונות חודשי עבור צרכים הכרחיים של הילדים עד הגיעם לגיל 18 הכוללים מזון, ביגוד והנעלה וחלק מהוצאות החינוך והדיור. כמו קיימות לה זכויות בנושאי מדור והרכוש המשותף.

חובת אישה גרושה בנושא זה הן אחריותה לשאת בהוצאות הנוספות שמעבר לצרכים הכרחיים כגון מתנות, חוגים והסעות, כאשר השתתפותה תחושב לפי גובה הכנסתה. אם האם והאב מרוויחים משכורת דומה הם יחויבו בהוצאות הנוספות באופן שווה.

לקבלת יעוץ משפטי ושיחה אישית עם עו"ד איילת שיים מור
חייגי למשרד: 03-9239966 או לטלפון הנייד: 052-3676797

טובת הילדים מעל הכלזכויות וחובות של אישה גרושה

החוק קובע בזכויות של אישה גרושה שהיא אם, את חזקת הגיל הרך לפיה ילדים עד גיל שש נשארים באופן אוטומטי בחזקתה ומשמורתה. גם לאחר הגיעם לגיל שש ניתנת לאם עדיפות בהחזקתם בגלל כלל ההמשכיות לפיו עדיף שמי שגידל את הילד בשנותיו הראשונות ימשיך בכך גם כשהילד בוגר יותר.

בגלל הכלל לפיו אין להפריד בין אחים, הקובע שאם יש אחים מעל גיל שש ומתחת לגיל שש עליהם להישאר באותה חזקה. כך על פי רב. במקרים בהם יימצא כי המסוגלות ההורית של האם לקויה, יוצאו הילדים מחזקתה ויקבעו הסדרי ראיה ומשמורת אחרים.

זכות נוספת בעניין זה היא האפשרות שמעניק החוק לאם להגיש בקשות בבית המשפט כנגד אב אשר הפר הסדרי ראיה, האם יכולה לבקש לחייבו בתשלומים מעבר למזונות, עבור שמרטפות בזמנים בהם החסיר, לחייבו בקנס בשל היעדרותו ואף לצמצם את הסדרי הראיה על מנת לחסוך אכזבה מן הילדים.

מבחינת מגורי הילדים מאחר שחזקת ומשמורת הילדים היא לרוב בידי האם, נהוג כי גם מקום מגוריהם יהיה אצלה, בעוד האישה זכאית לקבל לאחר הגירושין תשלום מדור עבור הוצאות הקשורות לדיור, השתתפות בשכר דירה, ארנונה מים וחשמל ולעיתים כבלים ואינטרנט.

בנוסף זכויות של אישה גרושה הקובע החוק הן בגובה תשלומי המזונות והמדור הניתנים על ידי האב ונקבעים לפי מספר הילדים. עבור ילד אחד ישתתף האב ב–30% מן ההוצאות, עבור שני ילדים ב-40% מן ההוצאות ואם שלושה ילדים גרים אצל האם ישולמו לה 50% מן ההוצאות. חובות אישה גרושה בנושא זה מתבטאות במקרה בו נקבע כי אינה כשירה למלא תפקידה כאם ואז מקום מגורי הילדים ונושאי הסדרי ראיה ומשמורת  יקבעו על ידי הרשויות כאשר תינתן עדיפות לטובת הילד והורות ראויה.

לקריאה מורחבת על מזונות ילדים לחצי כאן

אם ברצון ההורה בעל המשמורת להעתיק מגורים לעיר או למדינה אחרת, קיימת הזכות לעשות זאת, אך בד בבד מוטלת עליו החובה לקיים קשר והסדרי ראיה תקינים בין הילד להורה שאינו משמורן. אם קיימים חילוקי דעות בין בני הזוג בנושא עליהם יהיה לנהוג לפי פסיקת בית המשפט אשר יתנה את מעבר הדירה או ההגירה בכך שטובת הילד מובטחת. בהתאם לעיקרון זה בית המשפט עשוי להחליט כי הניתוק בין ההורים יכול דווקא לסייע לקטין ולאשר את ההגירה.

כך למשל אישר בית המשפט לגרושה בעלת משמורת עם בן שנישאה בשנית לתושב צרפת להגר עם בנה למדינה זו. שיקולי בית המשפט היו שהאישה הרה מבן זוגה החדש, וחשוב מכך, יחסיה עם בעלה לשעבר רעועים ממילא ולכן יהא זה לטובת הקטין אם תהגר עימו לצרפת שם תתאחד עם בעלה מנישואיה השניים. משרדה של עו"ד איילת שיים מור מציע לך ליווי אישי ומקצועי מעו"ד עם נסיון עשיר בתחום, אשר תסייע לך ותשמור על האינטרסים שלך.

על פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות החלטות לימודיות וחינוכיות הנוגעות לילדים כגון רישום למוסדות חינוך, צריכות להיעשות בהסכמת שני ההורים, כך שבין הזכויות של אישה גרושה היא להיות מעורבת ולתת הסכמתה בכל החלטה. מצד שני, עצם היותה ההורה בעל המשמורת אינו מקנה לה זכות יתר ועליה להותיר מקום שווה לאב בלקיחת ההחלטות. 

הפורום לגירושין ודיני משפחה עומד לרשותך

אחרי הגירושין - דאגי לקבל את מה שמגיע לך

זכויות של אישה גרושה בעניין זה מתבטאות בהלכת השיתוף, חוק יחסי ממון ופסקי דין שניתנו מאוחר יותר. הלכת השיתוף מאפשרת לנשים שנישאו עד תאריך ה-1.1.1974 לקבל מחצית מהרכוש שנצבר במהלך הנישואין ללא קשר לבעלות. אולם על האישה להוכיח כי דפוס הנישואין היה שיתוף כלכלי וחיי משפחה תקינים.

נשים שנישאו לאחר התאריך הנ"ל חוסות תחת חוק יחסי ממון אשר מעניק זכות לאישה בעת חלוקת הרכוש ללא תנאי לאופי היחסים בעת הנישואין ובשנים האחרונות נשים זכאיות לעיתים אף ליותר ממחצית הרכוש הן מכוח פסקי דין שניתנו בנושא והן מכוח תיקון חוק יחסי ממון, לכן חשוב מאוד להתייעץ עם עו"ד גירושין מומחה שידאג לאינטרסים שלך.

הזכות שלך לקבל מזונות אישה

לאחר הגירושין זכאי ההורה המשמורן למספר הטבות. מאחר שמשמורת הילדים היא לרוב בידי האם, בנוסף לתשלומי מזונות ומדור תועבר אליה גם קצבת הילדים. כמו כן יפסקו לטובת האם גם מחצית הוצאות חינוך במעון או בגן כמו גם מחצית תשלום עבור צהרון עד סוף כיתה ג'.

עבור ילדים בבית הספר היא זכאית למענק לימודים חד פעמי פעם בשנה בחודש אוגוסט לקראת שנת הלימודים. ילדי הורים גרושים אף זכאים להנחה באגרות חינוך בבית הספר בנסיבות מסוימות.
עבור הילדים בגיל הרך זכאית האם, מעבר לתשלומי מזונות ומדור מהאב, להנחה במעונות היום הציבוריים כמו ויצ"ו, נעמ"ת ואמונה, הנחה המחושבת לפי משכורתה החודשית ונתוניה האישיים. כהורה משמורן היא זכאית להשתתפות משרד השיכון בשכר הדירה למשך שלוש שנים, בתנאי שאין בבעלותה דירה או חלק בדירה. שיעור ההשתתפות נקבע לפי ההכנסה החודשית ומספר הילדים.

ליצירת קשר וקבלת ליווי משפטי אישי לחצי כאן או בכל שאלה
חייגי אלינו לשיחה אישית עם עו"ד איילת שיים מור 03-9239966 

תאריך: 01/01/2013 14:45   
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור